Wskaźniki skutecznego karmienia piersią

Pierś jest pełnym mleka naczyniem, które nigdy nie jest zupełnie puste, choć trudno zmierzyć jego zawartość. Stąd pewnie tak wiele mam zadaje sobie pytanie: czy moje dziecko najada się? Gdyby pierś była przezroczysta i miała podziałkę – współczesna mama czułaby się pewna. A tu ocenę trzeba oprzeć na obserwacjach. Ale nie bójcie się, Drogie Mamy. Dacie radę! Natura wyposażyła i dziecko i mamę w mechanizmy obronne oraz instynkt, który rzadko zawodzi. Ale, żeby mieć pewność proponuję nauczyć się kilku wskaźników, które pomogą oceniać sytuację na bieżąco. Zawsze, w razie wątpliwości, możecie skorzystać z pomocy personelu medycznego, a zwłaszcza doradców laktacyjnych.

Wskaźniki skutecznego karmienia (WSK) w pierwszych tygodniach

Dziecko najada się, jeśli:

  • jest karmione często, zazwyczaj 8-12 razy na dobę, również w nocy,
  • prawidłowo chwyta i ssie aktywnie, słychać wyraźnie, częste, rytmiczne postękiwanie-połykanie, które trwa minimum 10 minut przy jednej piersi; zazwyczaj 15-20 minut (jeśli sesja karmienia to obie piersi, wtedy 30-40 minut)
  • w czasie karmienia mama może odczuwać mrowienie lub ucisk w piersi związany z wypływem mleka, a jeśli go nie czuje (pierwiastki rzadziej mają ten objaw), to widać jak dziecko zaczyna regularnie połykać w czasie wypływu (takich wypływów może być kilka w czasie jednego karmienia)
  • piersi są „luźniejsze” po karmieniu;
  • dziecko wydaje się „zadowolone” po zjedzeniu, zasypia po niektórych karmieniach, budzi się samo do karmienia, jest komunikatywne (adekwatnie do etapu rozwoju)
  • moczy 6 – 8 pieluszek na dobę, a mocz jest jasny i bezwonny,
  • oddaje 3-4 papkowate stolce dziennie (nie zwracać uwagi na kolor)

Podczas wizyty wykonuję też test wagowy, podczas którego oceniam ile dziecko zjada i w jakim czasie. Lubię wyliczać wskaźnik ilość mililitrów na minutę – świadczy on o sprawności funkcji ssania dziecka.

Przy dużych problemach i wątpliwościach zlecam wykonanie testu dobowego, aby ocenić precyzyjnie ile dziecko zjada w ciągu doby.

Film CZY MOJE DZIECKO SIĘ NAJADA?

Dobrze ssące dziecko = dobrze rosnące dziecko = dobrze wystymulowana laktacja!

A jeśli dziecko nie rośnie?

Rodzice często tłumaczą słaby przyrost masy dziecka tym, że: u nas w rodzinie wszyscy są drobni; starszy też był niejadkiem i jaki wyrósł; teraz takie upały to wszystko wypocił itp. A jednak: w ciepłych krajach dzieci rosną, a ten młodszy może być inny… Jeśli dziecko słabo rośnie, przyczyna musi jakaś być. Najwięcej niedoborów mleka wynika z tego, że mamy często nie wiedzą jak postępować, a nie zawsze uzyskają właściwe wskazówki i instruktaż od personelu w szpitalu. A to aż nazbyt często skutkuje słabą laktacją…

Filmy instruktażowe wykorzystano za zgodą wydawnictwa Medycyna Praktyczna, Kraków. www.pediatria.mp.pl

Kategoria: Karmić piersią